$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alım İlanı

Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alım İlanı
  • 30.12.2016
  • 86 kez okundu
Arkadaşlarınızla PaylaşınShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI NAMZET KONSOLOSLUK VE IHTISAS MEMURLUĞU GIRIŞ SINAVLARI DUYURUSU

I. GENEL BİLGİLER:

1Konsolosluk ve Uzmanlaşma Memurları, Dışişleri Bakanlığının 6004 sayılı Teşkilat Kanunu gereğince, dış ilişkilerin yürütülmesi kapsamında tahsis, yetki ve yükümlülük üstlenen ve yurtdışında temsilcilik görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır. Konsolosluk ve Uzmanlaşma Memurları hakkında detaylı bilgiye Bakanlığımızın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sayfasından erişmek mümkündür.

2Bu ilana kadar açılacak giriş sınavları ile Bakanlığa alınacak Konsolosluk ve Uzmanlaşma Memurlarının, genel ödev tanımları çerçevesinde, merkez ve yurtdışı teşkilatında konsolosluk, ulus diplomasisi, ekonomik ve kültürel işler, protokol, kançılarya idaresi ve milli mevzuatla benzer yasal, yönetimle ilgili ve finansal işler alanlarında tayin yapmaları öngörülmektedir.

3Konsolosluk ve Ihtisas Memurluğu unvanıyla tayin yapılabilecek en fazla kadro sayısı 60’tır. Antre sınavlarını kazananların atamaları, varsa müktesep ücret dereceleri de göz önünde bulundurularak, genel yöneticilik hizmetleri sınıfından 7 ila 9 uncu derece kadrolara yapılabilecektir.

4Giriş sınavı yazılı ve sözlü aşamalarından oluşmaktadır. Sınavın yazılmış aşaması 4-5 Mart 2017 tarihlerinde Ankara’da yapılacaktır.

5Giriş sınavına ilişkin olarak bu ilanda yer verilmemiş düzenlemeler, Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliğinde yer almaktadır.

6Sınava katılmaya adalet kazandığı halde katılmayanlar, aynı unvan kadroları için yapılacak müteakip sınava kabul edilmezler.

II. SINAVA DILEKÇE ŞARTLARI

1Sınavlara başvurabilmek için;

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde sanılan genel şartları taşımak ve

b) 01.01.2017 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış almak (01.01.1982 ve daha sonra doğmuş olanlar) gerekmektedir.

Konsolosluk ve Ihtisas Memurluğu sınavına dört öbür kategoriden birinden başvurulabilecek olup, söz konusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2015, 2016 ya da 2017 yıllarında sınava girilecek tanıdık olmayan dilde dargın olan asgari YDS/e-YDS puanları, görev yapılabilecek en fazla kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek namzet sayıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Eşdeğerliği Ölçme, Seçme ve Koyma Merkezi (ÖSYM) göre saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2015, 2016 veya 2017 yıllarında alınan puanların, bahse konu milletlerarası dil sınavına ilişkin netice belgesinin alındığı imtihan dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

Kategori Adı

Yabancı Dil

Mezuniyet

En Az YDS Puanı

Kontenjan

Yazılı Sınava Kabul Edilecek Namzet Sayısı

Genel-1

İngilizce

En Az lisans düzeyinde üniversite mezunu

85

20

200

Genel-2

Almanca Fransızca

En Az lisans düzeyinde üniversite mezunu

80

15

150

Genel-3

Arapça Çince İspanyolca İtalyanca Rusça

En Düşük lisans düzeyinde üniversite mezunu

70

15

150

Bilişim ve Data Teknolojileri

İngilizce

Bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, matematik veya matematik mühendisliği, elektronik ve/veya haberleşme mühendisliği, bilişim/iletişim sistemleri mühendisliği, alet mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği ya da istatistik bilimi bölümlerinden mezun

75

10

100

TOPLAM

60

600

2Sözlü sınavı sonucunda kategorilerden birinde tatmin edici sayıda adayın başarılı olamaması halinde, diğer kategorilerin yedeklerinde yer alan adaylardan puanı en yüksek olan adaylar galibiyet sırasıyla değerlendirilir.

3Yazılı sınava kabul edilecek adaylar, her bir kategori için öbür bir liste halinde YDS puanlarına tarafından yapılacak sıralamayla belirlenecek olup, en az YDS puanına sahip almak sınava katılma hakkını garanti etmemektedir.

4Aday adayları, farklı kategorilerde gerçekleştirilecek olan Aday Konsolosluk ve Uzmanlaşma Memurluğu antre sınavlarından sadece birine başvurabileceklerdir.

5Sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.

6Sınava katılabilecek adaylara ilişkin yapılacak duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir.

III. ANTRE SINAVI BAŞVURULARININ YAPILMASI

1Giriş sınavı başvuruları 30 Ocak 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Şubat 2017 Pazartesi günü saat 18:00’de sona erecektir. Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda ve adaylarca tedarik edilecek olan e-devlet şifresi ile yapılacaktır. Kullanim için zorunlu olan bilgiler ve elektronik ortamda iletilecek doküman örnekleri şunlardır:

a) T.C. kimlik numarası,

b) YDS/e-YDS veya eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından alınan netice belgesi,

c) Diploma veya mezuniyet belgesi (Tanıdık Olmayan üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK tasdikli eşitlik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir),

d) Mevcut görünümü yansıtan vesikalık fotoğraf (erkekler için sakalsız ve kravatlı),

e) Varsa lisansüstü eğitim diploması (Yabancı üniversitelerden alınmış olduğu takdirde, YÖK onaylı eşitlik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir).

2Sınava girilecek tanıdık olmayan dil haricinde, ikinci ya da üçüncü bir dilden 2015, 2016 veya 2017 yıllarında dargın en az 80 düzeyinde YDS/e-YDS puanı olanların, yazılmış sınavda ek puan almaya hak kazanabilmeleri için, anılan sınavlara ilişkin sonuç belgelerini de öteki başvuru evrakıyla birlikte iletmeleri gerekmektedir.

IV. SINAVIN AŞAMALARI:

1Yazılı Imtihan:

a) Yazılı Sınav aşağıdaki bölümlerden oluşacaktır.

– Türkçe Kompozisyon

– Yabancı Dilde Kompozisyon

– Tanıdık Olmayan Dilden Türkçeye Çeviri

– Türkçeden Tanıdık Olmayan Dile Tercüme

Yazılmış sınavda geçer not her bir birim için 100 üzerinden 70’tir.

b) Adaylar, aşağıdaki esaslara kadar yazılı sınavda ek puan elde edebileceklerdir:

– Yazılı sınava gireceği tanıdık olmayan dil haricinde, adayın herhangi bir öteki dilde 2015, 2016 veya 2017 yılında almış olduğu YDS/e-YDS puanının veya eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış herhangi bir diğer milletlerarası dil sınavından aldığı puanın 80’in üzerinde kalan kısmı, yazılmış sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.

– Üçüncü bir yabancı dili daha bilen adayın, bu dilde 2015, 2016 ya da 2017 yılında YDS/e-YDS’den veya eşdeğerliği ÖSYM kadar saptanmış herhangi bir diğer milletlerarası dil sınavından aldığı puanın 80’in üzerinde kalan kısmının yarısı da yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.

c) Yazılı Sınav aşamasının sonuçları Bakanlık internet sitesinde bildiri edilecektir. Bu aşamaya katılanlara hem tebligat yapılmayacaktır.

2Sözlü Sınav:

a) Yazılmış sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınav aşamasına geçmeye adalet kazanacaktır. Sözlü sınavda adaylar, muhakeme, kavrayış, temsilcilik görevine ilişkin nitelikleri ve yeterliliği, genel kültür düzeyi, Türkçe ve yabancı dilde açıklama yeteneği ile genel tavır ve tepkilerinin iş gereklerine uygunluğu açısından başta değerlendirilecektir. Ankara’da yapılacak sözlü sınavın tarihi, yazılı sınav sonucuyla birlikte duyuru edilecektir.

b) Sözlü sınavda geçer anekdot 100 üzerinden 70’tir.

c) Sözlü sınav aşamasının sonuçları Bakanlık internet sitesinde ilan edilecektir.

d) Ek veri talepleri için aşağıdaki adres, e-posta ve telefon numaraları üzerinden Bakanlıkla temasa geçilmesi mümkündür:

T.C. Dışişleri Bakanlığı/İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı (C Blok 4. Kat) Balgat/ Ankara

E-posta: sinav@mfa.gov.tr

Tel: (312) 292 1000

Bir önceki yazımız olan TÜBİTAK Uzman ve Uzman Yardımcısı Alım İlanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

TAVSİYE HABERLER

Etiketler: / / / /

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Marmara Üniversitesi Rektörlüğünden: Üniversitemiz Atatürk Eğitim Fakültesi, Avrupa Birliği Enstitüsü, Dişhekimliği Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Hoş Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat...
Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünden: Üniversitemizin altında kayıtlı birimlerinde boş bulunan kadrolarına, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma...
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı sözleşmeli bilişim personel ilanı
T.C. BAŞBAKANLIK YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLAR BAŞKANLIĞI SÖZLEŞMELİ BİLİŞİM PERSONELİ ANTRE SINAVI İLANI Başkanlık tam zamanlı olarak Bilgi Operasyon...
Karayolları İşçi Alım İlanı
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN 9. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI İŞYERLERİNE SÜRESİ KAYITLI OLMAYAN SÜREKLI IŞ SÖZLEŞMESİ İLE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE; DÜZ EMEKÇI POZİSYONUNDA...
Hacettepe Üniv. Y. Lisans ve Doktora Program İlanı
Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğünden Yüksek Lisans ve doktora program ilanı Başvuru şartları ve kontenjanlar için TIKLAYINIZ
Namık Kemal Üniversitesi Sözleşmeli Personel Alım İlanı
NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN SÖZLEŞMELİ PERSONEL (657 SAYILI KANUNUNUN 4/B) ALIM İLANI Üniversitemiz Afiyet Kullanım ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde (giderleri...
Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversite Kadro Türü Kadro Sayısı Son Başvuru Formu Tarihi Ilan Linki ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ / ELDİVAN...
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversite Kadro Türü Kadro Sayısı Son Başvuru Formu Tarihi Duyuru Linki ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ / SAĞLIK...
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğünden: Üniversitemiz birimlerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesi ile...
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğünden: Üniversitemizin aşağıda belirli birimlerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 23., 25. ve 26. maddeleri ile Madde 23(c),...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ